SOMA İÇİN ÇAĞRIMIZDIR

Sevgili Meslektaşım,

Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti olarak Soma’da ölen 301 madencimizin aileleri için bir maddi destek kampanyası başlattık. Ankara Valiliğinden aldığımız izinle yürüttüğümüz kampanya 30 Mayıs 2014 tarihinde bitecek.

23 Mayıs günü heyetimizle Soma’ya gittik, mezarlığı ve madencilerin ailelerini ziyaret ettik, taziyelerimiz bildirdik. Gördüğümüz manzara gerçekten insan olan herkesi etkileyecek cinstendi. Çoğunluğu çok genç olan madencilerin ailelerinde yine kendileri gibi genç kadınlar ve küçücük çocuklar bir göz odalı evlerinde ölüm karşısında suskun ve çaresiz, kalakalmışlardı.

Daha önce de yaşadık, biliyorsunuz, insanların gündemi hızla değişecek ve Somalı madenci aileleri o büyük çaresizliklerini tek başlarına yaşamaya devam edecek. O nedenle bizler, topladığımız maddi desteği kalıcı ve sürekli bir biçimde ulaştırabilmek için, Soma’da 118, diğer ilçelerde de Manisa Eczacı Odamızın tespiti sonucu öğreneceğimiz rakamda öğrencinin eğitimlerine aylık olarak destek olmaya karar verdik. Bu yaklaşımımızı görüştüğümüz yetkililer de uygun buldu. Dedik ki, çocuklar her ay aldıkları burslarla sadece maddi olarak, manevi olarak da eczacıların yanlarında olduğunu hatırlasınlar.

Bugüne kadar 1000’e yakın eczacımız Soma ile dayanışma kampanyamıza katıldı. Onlara çok teşekkür ediyorum. Diğer meslektaşlarıma yaptığımız çağrıyı tekrarlamak istiyorum: Gelin, Soma’da babasız kalan, geleceksiz kalan çocukların ellerinden hep beraber tutalım. Türk Eczacıları Birliği ve 24.000 eczacı olarak, o çocukları okutmaya gücümüz de yeter, dayanışmaya olan inancımız da.

Ecz. Erdoğan ÇOLAK
Başkan