24 – 30 Nisan Dünya Aşı Haftası

24 – 30 Nisan Dünya Aşı Haftası

Sağlık Aşıyla Koruma Altında

Bugün dünyanın dört bir yanında sağlık çalışanları en ön safta COVID-19’a karşı mücadele ediyor, milyonlarca insan evine kapandı, avantajsız grupların salgınlar karşısında ne denli savunmasız olduğu bir kez daha gözler önüne serildi, tüm ülkelerin sosyal medyasında ve televizyonlarında belki de ilk kez aynı kelimeler kullanılarak aynı konular konuşuluyor. COVID-19’un yayılma hızı ve ortaya çıkardığı yıkım, sistemlerin ne denli kırılgan olduğuyla birlikte bulaşıcı hastalıkların sınır ve sınıf dinlemediğini gösterdi. Gösterdiği bir diğer gerçek ise uluslararası ve ulusal düzlemde sıkı denetimlerden geçen ve güvenilirliği kanıtlanmış olan aşıların gerekli olup olmadığının tartışmasının çoktan geride bırakılması gerektiği.

Sağlık sistemleri pandemiye karşı mücadele verirken bilim insanları COVID-19 aşısı için çalışmalarını sürdürüyor. Ve tüm dünya bir laboratuvarlardan birinden gelecek müjdeli haberi bekliyor. Dünya Sağlık Örgütü, 23 Nisan’da dünya genelinde 83 COVID-19 aşısının geliştirildiğini ve bunların altısının insan denemeleri aşamasında olduğunu açıkladı.

Kolera, kabakulak, difteri, boğmaca, kızamık, menenjit ve hepatit gibi hastalıklar,  COVID-19’dan daha tehlikeli ve ölümcül olmasına rağmen bugün bize daha önemsiz görünüyorsa sebebi aşılarının bulunmuş olması. Öte yandan dünya tarihine baktığımızda salgınlarda hayatını kaybedenlerin sayısı, savaşlarda hayatını kaybedenlerden daha fazla. Veriler bize çocukluk çağı aşıları yapılmadığı takdirde ülkemizde yılda 14 bin 296 kişinin, dünya çapında ise 2,5 - 3 milyon kişinin hayatını kaybedebileceğini gösteriyor. Ulusal aşılama politikaları ise içinden geçtiğimiz süreçte hiç olmadığı kadar önem kazanmış durumda.

Salgın şartlarında dahi çocukların ve risk grubundaki yetişkinlerin aşılarını ihmal etmemeleri gerektiğini vurguluyor, aşıyla önlenebilecek hastalıklardan aşılama aracılığıyla korunmasının sağlık sistemlerinin sürdürülebilirliği için olmazsa olmaz olduğunu hatırlatıyor, bir an evvel daha fazla kayıp vermeden sağlıklı günlere dönmeyi temenni ediyoruz.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ